Fundacja Immo przedstawia nowy cykl blogów i filmików publikowanych w social mediach pod tytułem „Bydgoskie zielone aleje”. W tym projekcie chcielibyśmy pokazać piękne aleje drzew na terenie Bydgoszczy. Zwrócić uwagę na to, co piękne w centrum dużego miasta i jednocześnie zaprosić na spacer Mieszkańców, jeśli jeszcze nie odwiedzili poszczególnych alei. Z wielką radością chcielibyśmy zacząć od wirtualnego spaceru po Dębowej Alei Ossolińskich, która znajduje się we wschodniej części Śródmieścia i łączy Plac Weyssenhoffa z rondem Ossolińskich. Jest to dwujezdniowa ulica z chodnikiem i aleją dębową pośrodku.
Przejdźmy do historii alei. Ulicę wytyczono oraz zbudowano w 1903 roku. Była to najszersza wówczas ulica w mieście. Posiadała szerokość 40 metrów. Dwie jezdnie, a pomiędzy nimi dziewięciometrowy chodnik dla pieszych z dwoma pasmami trawnika. Posadzono dęby czerwone o stożkowych koronach. Patronem ulicy jest ród Ossolińskich, który był związany z Bydgoszczą w XVII wieku. Ossolińscy wywodzą się zamożnego średniowiecznego rodu. W latach 50 ubiegłego wieku, gdy kształtowały się nowe osiedla w Bydgoszczy powstały dwie aleje na podobieństwo Alei Ossolińskich przy ulicy 11 Listopada na Osiedlu Leśnym oraz ulicy Noakowskiego na Kapuściskach. Od 2002 powstał Poczet Dębów Honorowych. Do 2021 nadano imiona 29 dębom, między innymi papieża Jana Pawła II, Lecha Wałęsy, księdza Jerzego Popiełuszki, Tadeusza Mazowieckiego, Józefa Piłsudskiego i Zbigniewa Brzezińskiego oraz Dąb dla wolności Białorusi.
Ponad rok temu przeprowadzono rewitalizację alei. Wymieniono nawierzchnię alei na mineralną. Powstało szesnaście nowych ławek, siedem koszy na śmieci, sześć donic na kwiaty i trzy kosze na śmieci na psie odchody wraz z workami. Obecnie zrewitalizowana dębowa aleja prezentuje się przepięknie i zachęca do spaceru z rodziną lub psem.