Jak zimowe wahania temperatur wpływaja na drzewa ?
Do napisania tego bloga zainspirowała nas pogoda w ostatnie dni 2022 roku w Bydgoszczy. Temperatura w noc sylwestrową była tak wysoka, że drzewa na terenie Bydgoszczy zaczęły wypuszczać pąki. Poniżej zdjęcie młodego klonu, zrobione w styczniu.
Zauważalny jest fakt, że zmiany klimatu powodują znaczne i nieregularne zmiany długości trwania i rozpoczęcia wszystkich pór roku. Wiosna w Polsce przychodzi znacznie szybciej niż jeszcze dwie dekady temu. Zimy stają się krótsze i łagodniejsze.
Jakie zagrożenia wynikają z wahania temperatur w zimę?
Wcześniejsze nadejście ciepłych temperatur może spowodować zbyt szybkie kwitnienie wielu drzew i kwiatów. To z kolei może znacząco wpłynąć na spadek produkcji owoców lub nasion przez rośliny dotknięte mrozami.
Zwiększone ryzyko suszy ze względu na wcześniejszy czas topnienia śniegu i dłuższą długość lata.
Większa liczebność szkodników i gatunków inwazyjnych, spowodowana łagodniejszymi zimami.
Gatunki drzew owocowych mogą nie wejść w spoczynek zimowy i nie zahartować się na zimę, ponieważ jesień bywa długa, deszczowa i przewagą dodatniej temperatury. Drzewa w zimę nie są więc przygotowane na nadchodzące przymrozki. Z tego powodu na roślinach mogą wystąpić liczne uszkodzenia w obrębie: pąków kwiatów, pąków listków, pni przez pękanie kory, a nawet całych drzew poprzez więdnięcie i zamieranie liści i kwiatów przed kwitnieniem.