Coraz bliżej kalendarzowej wiosny, dla naszej fundacji to wspaniały okres planowania nasadzeń w okolicach Bydgoszczy. Warto zastanowić się i przypomnieć "Dlaczego warto sadzić drzewa?". Fundacja Immo powstała z myślą o naszej wspólnej przestrzeni. Z naszej perspektywy poprzez sadzenie drzew podnosimy komfort życia w mieście.
Dlaczego warto sadzić drzewa? - drzewa oczyszczają powietrze Główną funkcją drzew jest zmniejszanie wytworzonych przez ludzi zanieczyszczeń atmosferycznych. Liście drzew wchłaniają w procesie wymiany gazowej powietrze wraz z pyłami i związkami chemicznymi. Liście działają jak filtry. Wchłanianie zanieczyszczeń atmosferycznych wpływa bezpośrednio na kondycję drzew. Niestety, średnia długość życia drzew rosnących w mieście jest znacznie krótsza niż tych, które rosną w lesie czy na polu. - drzewa produkują tlen Co ciekawe, drzewo jest w stanie w ciągu roku wyprodukować tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu 2 lat. Każde posadzone drzewo sprawia, że mamy czym oddychać. - drzewa redukują hałas w mieście Dokuczliwy hałas w dużych aglomeracjach miejskich to nieustający problem. W tym wypadku drzewa działają jak naturalne ekrany dźwiękochłonne. - drzewa oczyszczają wodę i glebę W obecnych czasach znany jest fakt płynących zanieczyszczeń z pól uprawnych. Niewchłonięte przez rośliny uprawne nawozy przenikają z ziemi do wód powierzchniowych, niestety związki fosforu, potasu i azotu, stanowią doskonałą pożywkę dla glonów i sinic. Następstwem jest zakwit wód w jeziorach i w stawach. Dlatego w rolnictwie stosowane jest sadzenie pasów zadrzewień na granicach pól. Pasy drzew redukują stężenie zawartych w wodzie azotanów do 98%, a fosforanów o ok. 25%.
- drzewa obniżają temperaturę podczas upałów Poprzez cień, który daje drzewo i wyparowywanie wody przez liście drzewo obniża temperaturę w swoim obszarze. Co ciekawe, duże drzewo chłodzi tak samo, jak pięć klimatyzatorów działających przez 20 godzin. - drzewa to dom dla ptaków, owadów i zwierząt W koronie drzewa budują swój dom ptaki oraz zwierzęta. Dzięki drzewom zwiększa się bioróżnorodność.