Praca drzew

Drzewa pracują na pełen etat! Najwyższa pora, żebyśmy poznali ich codzienne obowiązki.Przechodząc obok, siedząc pod, opierając się, wypoczywając w ich cieniu… czy zastanawiałeś się kiedyś co w tym czasie robią? Rosną, żyją, oddychają i po prostu są? Tak, ale podczas kiedy Ty leżysz i ochładzasz się pod ich koroną, one nieustannie pracują.Jedno drzewo jest naszym pełnoetatowym pracownikiem, którego jedyną zapłatą powinien być „święty spokój”. Łatwo powiedzieć, ale trudniej zrobić, niestety często słyszymy o wycinkach z różnych powodów, najwyższy czas to zmienić! Zacznijmy od uzupełnienia naszej wiedzy.
 
Ekipa sprzątająco – natleniającaPodstawową funkcją drzew jest budowanie ich własnego ciała, dlatego w procesie fotosyntezy powstaje glukoza, która tworzy ich majestatyczne sylwetki. Przy okazji tego działania wytwarza się tlen – dla nas najważniejszy gaz, którym oddychamy. Ale to już pewnie wiecie! Jedno średniej wielkości drzewo wytwarza ok. 118 kg tlenu w ciągu roku, a człowiek zużywa go ok. 176 kg. Dojrzała sosna w ciągu doby produkuje wystarczającą ilość tlenu dla trzech osób!Drzewa są naturalnym filtrem powietrza, na zadrzewionej ulicy jest 3 razy mniej zanieczyszczeń niż na takiej bez drzew. Swoją pracą ułatwiają nam oddychanie, zatrzymują kurz, niwelują przykre zapachy, pochłaniają szkodliwe tlenki węgla, azotu, zmniejszają ilość ozonu, amoniaku i metali ciężkich.
 
Bezpłatni lekarzePrzy okazji zmniejszania zanieczyszczeń z powietrza, drzewa wytwarzają związki bakteriobójcze  – fitoncydy.  Stwierdzono, że powietrze z obszarów zadrzewionych zawiera znacznie mniej związków szkodliwych dla zdrowia niż powietrze w pobliżu aglomeracji miejskich. Nie bez powodu tworzymy ogrody przy szpitalach, sanatoria powstają w miejscach zadrzewionych, a lekarze w  Finlandii przepisują nawet spacery po lesie na receptę! Roślinność pozytywnie wpływają na proces rekonwalescencji, przyspiesza leczenia i poprawia kondycję psychiczną.
 
Usługi klimatyzacyjneDodatkowo drzewa są energooszczędną klimatyzacją, która ładnie wygląda i nie hałasuje. Jedno dorodne drzewo wystarczy dla zastąpienia 5 klimatyzatorów! Warto otaczać budynki drzewami – latem chłodzą, a zimą zmniejszają zużycie energii ograniczając siłę wiatru.Zbawienne działanie, które chyba najbardziej doceniamy latem to obniżanie temperatury powietrza. Pod koronami drzew może być nawet o 8 °C mniej niż w pełnym słońcu! Nie od dzisiaj wiemy, że lemoniada w upalny dzień smakuje lepiej w cieniu dojrzałego drzewa z rozłożysta koroną.Co jeszcze drzewa mają w swojej ofercie?W przypadku gwałtownych ulew, kiedy melioracja miejska nie daje rady z odprowadzaniem wody, drzewa znakomicie ją retencjonują zapobiegając podtopieniom. A w koronie potrafią magazynować do 455 l wody, którą nawilżają nasze powietrze.  
 
Co z hałasem?Zmniejszanie dźwięku jest dość trudne do określenia, ponieważ zależy od gęstości i jakości zadrzewienia, ale jego poczucie może być obniżone nawet o 50%. Widząc piękną, zieloną i lekko szumiącą ścianę z drzew mamy wrażenie, że nieprzyjemny dźwięk jest znacznie niższy niż w rzeczywistości. Taką iluzję akceptujemy!
 
Jak drzewa wpływają na nasze bezpieczeństwo?Szpaler, aleje, ciągi drzew powodują zmniejszenie prędkości jadących samochodów nawet o 25%! W miejscach zarośniętych drzewami droga mija szybciej i jest znacznie przyjemniejsza, a bliskość drzew wpływa na naszą podświadomość i powoduje większą czujność. Kiedyś sadzono drzewa wzdłuż dróg, żeby dawały cień dla koni, które były jedynym środkiem lokomocji, teraz cień przyda się chociażby dla ochrony nawierzchni, która niszczy się nawet 50% mniej dzięki zacieniającym ją drzewom. Często w dyskusjach społecznych podnoszony jest argument przeciwko wiekowym drzewom w mieście, które mogą być łamane przez silne wiatry, co stwarza zagrożenie dla przechodniów. Jednak czy sporadyczne wichury mają nas odciągnąć od idei otaczania się drzewami? W celu uniknięcia przykrych zdarzeń z udziałem opadających gałęzi, wykonuje się rutynowe prace pielęgnacyjne, zmniejsza się korony drzew i wycina suche konary.
 
Azyl dla innych…Drzewa są żywym korytarzem ekologicznym dla ptaków i mniejszych zwierząt, niezwykle potrzebnych do zachowania bioróżnorodności i równowagi w ekosystemie. Niektórzy narzekają na ptaki i ich odchody lądujące na maskach samochodów, ale to właśnie ptaki zmniejszają populacje szkodliwych np. dla rolnictwa owadów czy irytujących nas komarów. Kto by zrezygnował z wiosennego śpiewu skowronka o poranku? Zadbajmy o drzewo w pobliżu okna sypialni, a będzie nas łagodne budził głos jego mieszkańca.Przebywając w otoczeniu drzew jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi, mniej narażeni na zanieczyszczenia, toksyny, nieprzyjemne zapachy, hałas, kurz i zarazki unoszące się w powietrzu. Zieleń łagodzi nasze zszargane nerwy kiedy wracamy do domu po ciężkim dniu pracy, a spacer wśród drzew poprawia nastrój, kondycję i rozluźnia napięte mięśnie.
 
Drzewa dają nam dużo więcej niż myślimy, warto o tym pamiętać za każdym razem kiedy z jakiegoś powodu chcemy się ich pozbyć.Co przyniesie nam więcej korzyści – drzewo czy jego brak?