Tylko trzy drzewa?

Dlaczego tylko trzy?
 

Powód wycinkiKiedy jesienią 2019 roku rozpoczęto wycinkę drzew z nasypu kolejowego przy Czarnej drodze byliśmy zdruzgotani. Takie drzewa wyciąć? W imię czego? Mieszkańcy pobliskich kamienic z rozpaczą dzwonili do urzędu i naszej fundacji pytając dlaczego to się musiało stać, kto za tym stoi i czy możemy coś z tym zrobić?Zmiana przepisów dotyczących roślinności w obrębie infrastruktury kolejowej zmusiła właścicieli terenu – PKP PLK do zlecenia wycinki drzew i krzewów z nasypu kolejowego oraz 6 metrów od jego dolnej granicy.
 
Dlaczego tylko trzy?Nie mogliśmy zatrzymać już wycinki, ale mogliśmy zawalczyć o pozwolenie na posadzenie nowych drzew. Łatwo nie było, im dalej szliśmy w las tym więcej rzucano nam kłód pod nogi…. Po wielu miesiącach pertraktacji, analizowania terenu, dostosowywania się do felernych przepisów i ograniczającej bliskości płotów, budynków, kabli, oświetlenia… udało się! Uzyskaliśmy pozwolenie na posadzenie trzech drzew!
 
26 maja wraz z pracownikami Grupy Kapitałowej Immobile, CDI Konsultanci Budowlani, Modulo Parking i Makrum posadziliśmy trzy Głogi dwuszyjkowe w odmianie ‚Paul’s scarlet’.
 
Pewnie zastanawiasz się dlaczego akurat Głogi? Kolejnym naszym ograniczeniem była wysokość nowych drzew, miały być na tyle niskie, aby nie zagrażały przejeżdżającym pociągom. Głóg dorasta jedynie do sześciu metrów wysokości, jego gałęzie nawet nie dosięgnął do linii nasypu.
 
Teraz pozostaje nam systematyczne podlewanie i cykliczna kontrola czy rosną silne i zdrowe!
 
Zapraszamy do odwiedzenia naszych drzew – znajdują się u zbiegu ulic Jasna, Czarna droga i Nadrzeczna w Bydgoszczy